نمایشگاه بیست و هفتم کتاب تهران، جرقه‌ای برای آغاز جدی‌تر روابط فرهنگی ایران و افغانستان

افغانستان مهمان ویژه نمایشگاه بین المللی کتاببه گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، اوضاع در حال تغییر کردن است. سی سال پیش در کشوری که مردمش هم کیش، هم آیین و هم زبان مردم ایران بودند، جنگ بزرگی اتفاق افتاد، آدم‌هایی آواره شدند و بخشی از آن‌ها به‌سمت ایران آمدند، از کشور افغانستان.

سختی کشیده بودند، رنج دیده بودند، آواره شده بودند و به‌امید کمی مهربانی به سرزمینی آمده بودند که فریاد بلند آرمان‌گرایی‌اش دنیا را برداشته بود، مهربانی دیدند و ماندگار شدند.

اما اوضاع همیشه یکسان جلو نمی‌رود. انقلاب تمام شد، جنگ تمام شد و دوران دیگری شروع شد. دورانی که بخشی از دستگاه اداری ایران اعتنایش به آرمان بلند انقلاب را از دست داد و افغانستانی‌های عزیز نامشان شد افغانی، یک سال برای حضورشان در کنکور مانع شدند، یک سال در مدرسه‌‌ای بچه‌های‌شان را اسم ننوشتند و یک سال حضورشان در بخشی از کشور ممنوع شد.

ذات آرمان‌گرایانه انقلاب تحمل نکرد. جوانان انقلابی که به آرمان مستضعفان بدون مرز امام خمینی(ره) ایمان آورده بودند بیکار ننشستند و تلاش از چند سال قبل شروع شد، تلاشی برای اینکه افغانستانی‌ها قدر ببیند و کرامت انسانی ‌آدم‌ها معیار قضاوت در موردشان شود. اوضاع حالا در حال تغییر کردن است. نظام اداری و دولتی ایرانی هم به تکان خوردن وادار شده است.

افغانستان مهمان ویژه بیست و هفتمین نمایشگاه کتاب تهران، این خبر خوشایندی بود که سید عباس صالحی رئیس نمایشگاه کتاب اعلام کرد. افغانستان با 20 ناشر و 40 کتاب‌فروش به نمایشگاه کتاب تهران آمده است تا نخستین میهمان ویژه این رویداد بزرگ فرهنگی باشد. ناشران افغانستانی از شهرهای کابل،‌ قندهار،‌ مزارشریف، هرات، جلال‌آباد، غزنی و … به تهران آمدند، به‌امید کنار رفتن مرزهای خط‌کشی شده روی فرهنگ.

باید دید مردمانی که روزگاری از بدخشان تا مدیترانه همه یک ملت بودند با احیای فرهنگ مشترک خود بار دیگر مرزهای جغرافیایی را کمرنگ خواهند کرد، مرزهایی که ساخته مخالفان این دو بوده است.

منبع: خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن