هم‌زمان با رونمایی از پوستر و تندیس برنامه‌های جامع هفتمین جشن‌واره «قند پارسی» اعلام شد

جشنرواره قندپارسیروابط عمومی خانه ادبیات افغانستان: شاعران و نویسندگان افغانستان و ایران، روزهای سیزدهم و چهاردهم حوت (اسفند) 1392 در تهران گرد هم می‌آیند تا در هفتمین جشن‌واره ادبی «قند پارسی» درباره زبان و ادب فارسی سخن بگویند.
در نشست هفتگی خانه ادبیات افغانستان که پنج‌شنبه 8 حوت برگزار شد، محمدسرور رجایی، دبیر هفتمین جشن‌واره «قند پارسی» با اعلام زمان برگزاری این جشن‌واره گفت: «خانه ادبیات افغانستان در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه، سیزدهم و چهاردهم حوت (اسفند) 1392، میزبان شاعران و نویسندگان افغانستانی و ایرانی از داخل و خارج ایران است. این برنامه، از ساعت 14 بعد از ظهر هر دو روز در تالار سوره حوزه هنری تهران برگزار می‌‌شود».
مدیر خانه ادبیات افغانستان درباره برنامه‌های این دوره از جشن‌واره قند پارسی افزود: «این همایش بزرگ ادبی و فرهنگی که پیشینه‌ای ده‌ساله دارد، هم‌چون دوره‌های گذشته، با خوانش پیام وزیر فرهنگ و اطلاعات افغانستان در تهران گشایش می‌یابد. در کنار شعر و داستان‌خوانی شاعران و داستان‌نویسان راه‌یافته به مرحله نهایی داوری، شماری از صاحب‌نظران زبان و ادب فارسی از افغانستان و ایران درباره موضوع‌های گوناگون ادبی و فرهنگی سخنرانی می‌کنند».
رجایی با بیان بخش‌بندی‌های برنامه‌های دوروزه قند پارسی گفت: «در بخش افتتاحیه، سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در تهران، مدیر خانه ادبیات افغانستان در دفتر کابل و مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری سخنرانی می‌کنند. در بخش شعر و داستان‌خوانی نیز راه‌یافتگان به مرحله نهایی و تنی چند از پیش‌گامان ادبیات افغانستان در دو روز شعر و داستان می‌خوانند».
دبیر هفتمین جشن‌واره قند پارسی درباره دیگر بخش‌های این برنامه دو روزه چنین افزود: «بخش چشم‌انداز ادبیات معاصر ایران با شعر و داستان‌خوانی شاعران و نویسندگان ایرانی و سخنرانی ابوتراب خسروی و اسماعیل امینی برگزار می‌شود. در بخش یادبود جایگاه تمدنی و فرهنگی شهر باستانی «غزنین»، دکتر محمدسرور مولایی و استاد علی معلم دامغانی سخن می‌گویند و تعدادی از شاعران به مناسبت این موضوع، شعر می‌خوانند. در بخش نکوداشت استاد محمد واصف باختری نیز محمدکاظم کاظمی، محمدافسر ره‌بین، سید ابوطالب مظفری و محمدحسین جعفریان سخنرانی می‌کنند. بخش اختتامیه نیز با اعلام نام برگزیدگان و شایستگان قدردانی در بخش‌های شعر سنتی و آزاد و داستان همراه است».
رونمایی از نه کتاب یکی دیگر از بخش‌های اصلی این جشن‌واره است. به گفته رجایی، خانه ادبیات افغانستان چهار جلد از این کتاب‌ها را با همکاری انتشارات سوره مهر منتشر می‌کند که عبارتند از: «گزیده شعر و گزیده داستان ششمین جشن‌واره قند پارسی، گزیده شعر درباره غزنی و گزیده گفت‌وگوها با واصف باختری». خانه ادبیات افغانستان، دیگر کتاب‌های یادشده را که شامل گزیده مقاله‌ها درباره واصف باختری و مجموعه‌های شعر سنتی، شعر نیمایی، شعر آزاد و ترجمه‌های واصف باختری می‌شود، با همکاری نشر تاک و نیز به صورت مستقل منتشر می‌کند.
دبیر هفتمین جشن‌واره قند پارسی درباره برنامه‌های جنبی این همایش بزرگ ادبی و فرهنگی افزود: «برپایی سه نمایشگاه کتاب، نقاشی و پوستر و برگزاری دو نشست تخصصی شعر و داستان با حضور صاحب‌نظران ادبی از دیگر برنامه‌های این جشن‌واره است که با همکاری بخش‌های مختلف دبیرخانه انجام می‌شود».
مدیر خانه ادبیات افغانستان با بیان این نکته که شش ماه تلاش شبانه‌روزی اعضای دبیرخانه قند پارسی به روزهای حساس و پایانی خود رسیده است، اعلام کرد علاقه‌مندان می‌توانند خبرهای برگزاری این رویداد مهم فرهنگی و ادبی را از طریق ستاد خبری جشن‌واره به صورت لحظه‌ به لحظه در سایت رسمی خانه ادبیات افغانستان و شبکه‌های مجازی پی‌گیری کنند.
خانه ادبیات افغانستان، هفتمین جشن‌واره قند پارسی را با همکاری حوزه هنری، معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن دوستی ایران و افغانستان، حامی، مؤسسه فرهنگی اکو، شهرستان ادب، بنیاد انتشاراتی پرنیان و نشر عرفان برگزار می‌کند.

‫3 نظرها

 1. سلام وخسته نباشید
  من چندتابلوی نقاشی ازسبک جدیدکه آبستره نام داره دارم میتونم بفرستم

  1. سلام خواهر گرامی سرکارخانم محمدپور
   درصورتی که از کیفیت کارتان مطمئن هستید لطف نموده اطلاعات تماس تان را به ایمیل ذیل ارسال بفرمایید تا بخش مربوطه هماهنگی لازم را بعمل آورده و کارتان را بررسی کند، درصورت باکیفیت بودن کارتان و درصورت امکان از کارهای شما در نمایشگاه هنری استفاده خواهد شد.
   info@khane-adabiat.com

 2. با سلام و عرض خسته نباشید
  مدیر گرامی:
  حقیر با توجه به تحصیلات و تخصصی خود، به الزام در این زمینه ورود می کنم. شخص تا زمانیکه در رشته ای و موضوعی اشراف ندارد، کم و کیف رویدادهای پیرامون آن موضوع برایش اهمیت چندانی ندارد. اما چنانکه خود را مشرف بر زمینه ای یافت، دیگر نمی تواند به آسانی از کنار آن بگذرد و توجهی نکند. با عرض این نکته عنوان می کنم که: ای کاش دبیرخانه محترم، طراحی پوستر جشنواره قند پارسی، رویدادی با این ابعاد را، به یک طراح قابل و کاربلد متخصص می سپرد. که اگر چنین می شد این خود ارزشی افزوده می بود بر اعتبار این رخداد فرهنگی- ادبی. چرا که پوستر و مواد تبلیغی، بحقیقت شناسنامه یک اتفاق، جشنواره یا همایش است. بنده در زمینه طراحی گرافیک تخصص و تجربه دارم و با این پشتوانه، صادقانه و دلسوزانه عرض می کنم که این پوستر واقعا در شان جشنواره قند پارسی نیست! وارد جزئیات و نقد تخصصی (عناصر تصویر، رنگ، ترکیب بندی، لی‌آوت، کانسپت، مسایل فنی و زیبایی شناسی و …) نمی شوم. اما در کلیتی که برای هر بیننده ای مشهود است، پرواضح، این پوستر هیچ ارتباط منطقی، معنایی و صوری با موضوع ادبیات (ادبیات افغانستان، ادبیات جوان، شعر و داستان جوان) و یا حتی با عنوان جشنواره (قند پارسی) ندارد. به حقیقت و متاسفانه جر ابراز تاسف، چاره دیگری نیافتم. لازم دانستم این مورد را به شما متذکر شوم.
  دوستان عزیر و برادران گرامی دبیرخانه، یک خواهش صمیمانه از شما دارم: من نظرات انتقادی برخی دوستان را در سایت مطالعه کردم. تقاضا مندم، لطفا هر نقدی که بر عملکرد شما می شود، حتی انتقادات تند! ابتدا به ساکن آنرا از سر دشمنی و با نیت تخریب ننگرید. چه بسا نیت خیری در کار باشد اما در عنوان نمودن آن، و آن هم از سر دلسوزی، تندی در نوشتار شخص پدید آمده باشد. لذا خوب است ما منصفانه و بدون تعصب با آرای دیگران که نظاره گر رفتارهایمان هستند، روبرو شویم. حتی بنظر حقیر باید سپاسگذار این دوستان بود از این جهت که با شما همراهی می کنند و نشان می دهد که اتفاقات برایشان مهم است و حساس.
  عرض دیگرم اینکه: با آگاهی از نیت خیر خانه ادبیات در تشویق علاقمندان به هنرهای تجسمی، بنظر حقیر نیکوتر است دوستان دبیرخانه، نیروی خود را مصروف و متمرکز بر نقطه قوت و موضوع اصلی یعنی ادبیات کنند و از حواشی بپرهیزند. خوب است انسان متخصص باشد تا ..! مسلما توانایی و تبحر شما در امور دبیری، مدیریتی و اجرایی در حوزة ادبیات است؛ و نه نقاشی یا طراحی گرافیک! البته همواره برای بنده جای تاسف همراه با سوال بوده که چرا ما نباید مرکزی مثل خانه ادبیات، برای هنرهای تجسمی مهاجرین داشته باشیم! با اینکه بحمدله نیروهای مستعد و متخصص زیادی داشته و داریم! بگذریم؛ به هر حال حقیر این پرداخت متفرقه را به صلاح نمی بینم. بنده خود به عینه با توجه به تجربیات مشابه دوستان، دیده ام که اینچنین اتفاقات جنبی، نتیجه در خوری نداشته است. بخشهایی که از باب تنوع و با آرای احساسی و سلیقه ای به اجرا در می آید. در واقع جنجال مضاعف و بی نتیجه است که از جدیت موضوع اصلی می کاهد. چرا که برگزاری یک نمایشگاه نقاشی یا طراحی گرافیک، خود نیازمند تخصص است، بجهت انتخاب آثار شایسته، آماده سازی حرفه ای، نحوه چیدمان و ارائه مطلوب و خیلی مسائل ریزتر از تار مویی که بینش خاص خود می طلبد! همچنان که دوستان ادیب ایرانی در خصوص آثار ادبی ما پیش خود قضاوت می کنند، نقاشان و طراحان خبرة آنان نیز با دیدن این آثار، همان رویه را خواهند داشت، هر چند مستقیم به ما نگویند. پس بهتر نیست هر کاری را در مجال و مکان مناسب خود سرانجام بخشیم؟ امیدوارم متوجه منظور حقیر شده باشید.
  در پایان عذرخواهی می کنم اگر عنان قلم از دستم رفت و زیاده نگاشتم.
  عرض خسته نباشید مجدد/ والسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن