نکوداشت سه دهه فعالیت ادبی «حمید مبشّر» برگزار می‌شود

روابط عمومی خانه ادبیات افغانستان: نهادهای فرهنگی و ادبی افغانستان و ایران از سه دهه فعالیت ادبی «حمید مبشّر» تجلیل می‌کنند.

علی‌مدد رضوانی، دبیر اجرایی سلسله‌نشست‌های «عکس یادگاری» اعلام کرد: «نهادهای فرهنگی و ادبی خانه ادبیات افغانستان، مؤسسه فرهنگی دُرِّ دَری و کانون ادبی و فرهنگی کلمه تصمیم گرفتند که از امسال، نشستی دوام‌دار را با عنوان «عکس یادگاری» برای قدردانی از خدمات فرهنگی، هنری و ادبی فعالان افغانستانی این عرصه‌ها برگزار کنند. در همین راستا، نخستین برنامه از این سلسله‌نشست‌ها با عنوان اختصاصی «شرح آیینه» برای نکوداشت سه دهه فعالیت ادبی «حمید مبشّر» و با همکاری مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری و عمارت بلخ برگزار می‌شود».

دبیر اجرایی «عکس یادگاری» افزود: «حمید مبشّر، یکی از شاعران نسل دوم ادبیات مهاجرت افغانستان در ایران به شمار می‌رود که در طول سه دهه فعالیت پیوسته خود، چندین کتاب شعر منتشر کرده است. در این برنامه، کارشناسان افغانستانی و ایرانی مانند ابوطالب مظفری، محسن سعیدی، محمدرضا شرفی خبوشانی، محمدصادق دهقان و زهرا زاهدی درباره ادبیات مهاجرت افغانستان و جایگاه ادبی حمید مبشّر سخن می‌گویند. شماری از شاعران دو کشور از شهرهای مختلف در این نشست فرهنگی شعر می‌خوانند و عارف جعفری نیز با الهام‌گیری از اشعار مبشّر، موسیقی اجرا می‌کند. در پایان با اعطای سپاس‌نامه و هدیه از این شاعر قدردانی می‌شود. ویژه‌نامه‌ای هم با دبیری شوکت‌علی محمدی شاری درباره مبشّر منتشر و پخش خواهد شد».

رضوانی درباره ضرورت و اهمیت برگزاری «عکس یادگاری» در این دوره زمانی گفت: «با وجود همه تلاش‌هایی که برای بازتاب دادن فعالیت‌های فرهنگی، هنری و ادبی فعالان افغانستانی مقیم داخل کشور یا ساکن ایران و کشورهای دیگر در ایران انجام شده است، هنوز نه تنها میزبانان هم‌زبان، بلکه حتی بخش بزرگی از نسل جوان کشورمان با بسیاری از پیش‌گامان و تلاشگران فرهنگی، هنری و ادبی و چهره‌های اثرگذار معاصر آشنا نیستند. این برنامه‌ با هدف معرفی بهتر و بیش‌تر فعالان عرصه‌های فرهنگ، هنر و ادبیات به مردم افغانستان و ایران برگزار می‌شود. برخی از چهره‌های فعال میهن ما هم روی در نقاب خاک کشیده‌اند، ولی درست معرفی نشده‌اند که در این سلسله‌نشست‌ها به آنان نیز خواهیم پرداخت».

به گفته دبیر اجرایی «عکس یادگاری»، نخستین برنامه از این سلسله‌نشست‌ها با حضور اهل فرهنگ افغانستان و ایران از ساعت 16 تا 18 پنج‌شنبه 14 اردی‌بهشت 1402 در سالن مهر حوزه هنری، واقع در تقاطع خیابان سمیه و حافظ تهران برگزار خواهد شد و حضور همه علاقه‌مندان به فرهنگ، هنر و ادب در آن آزاد است. وی در پایان توضیح داد که سلسله‌نشست‌های «عکس یادگاری» به اقتضای فرصت و امکانات، به صورت دوماهانه یا فصلی برگزار خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن